האגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה גאה להציג את הכנס המקוון:

גישות עדכניות בפסיכוסומטיקה - מתאוריה לפרקטיקה

12.03.21 | 8:45-15:00

הועדה המארגנת של הכנס: ד"ר יוסי מאירסון, ד"ר אורי גנור, ד"ר אורנה שטטר וד"ר אמיר צבעוני

ההשתתפות ללא עלות לחברי האגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה לשנת 2021

רשימת הסדנאות הקליניות

10:45-12:15

סדנה מס' 1: How to address problems in embodied mentalizing: an integrative approach / Patrick Luyten, Ori Ganor

 

This clinical workshop will be led by Prof. Patrick Luyten (first 45 minutes), together with Dr. Ori Ganor. Patrick will first further illustrate his therapeutic approach using role-play with the workshop’s participants. He will focus on the high interpersonal costs associated with the use of insecure secondary attachment strategies, and resulting impairments in mentalizing, in individuals developing persistent somatic symptoms. Ori will then follow Patrick’s ideas, discussing their application in the clinical work of the participants.

Prof. Patrick Luyten: is a world-leading researcher and clinician in the fields of clinical and health psychology, renowned for his long outstanding contributions to the fields of personality, mentalization, and Functional Somatic Disorders (such as fibromyalgia, IBS, CFS, Tension Headaches, etc). His FSD’s research focuses on the role of personality, stress and interpersonal processes in these disorders, as well as the role of early adversity and intergenerational transmission. Patrick Luyten is currently Director of the PhD in Psychoanalytic Studies Programme of the Psychoanalysis Unit and Professor at the Research Department of Clinical, Educational and Health Psychology at University College London (UCL). He also holds a position as Professor of Clinical Psychology at the Faculty of Psychology and Educational Sciences at the University of Leuven, Belgium, and a Visiting Professor at the Yale Child Study Center at Yale University, New Haven, Connecticut, USA .He serves on the editorial board of several scientific journals, including Psychotherapy, Psychoanalytic Psychotherapy, Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment, the Bulletin of the Menninger Clinic, Journal of Social and Clinical Psychology, Journal of Personality Assessment and Current Medical Research and Opinion. He is also the recipient of the 2009 Psychoanalytic Research Exceptional Contributions Award from the International Psychoanalytical Association.He has published over 250 scientific papers, 60 chapters and has authored or co-authored several books.

ד"ר אורי גנור: פסיכיאטר ופסיכותרפיסט. מנהל מרפאת הנוטרים במרכז לברה"ן שלוותה וחבר וועד האגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה.

סדנה מס' 2: גישות היפנוטיות למטופל פסיכוסומטי  - ד"ר יוסי מאירסון

בעבודה עם מטופל פסיכוסומטי קיים צורך בולט ללמד את המטופל  לווסת את ההשפעות ההדיות בין הגוף לנפש. ויסות זה נחוץ לשם שיפור בתפקוד של כל מערכת בנפרד ולשם תאום בין שתי המערכות ביום יום ובמצבי לחץ. שפת ההשפעה ההדדית בין הגוף לנפש לרוב לא מוכרת  למטופלים  ועבודה טיפולית תוך שימוש בהיפנוזה יכולה לתרום רבות במישור זה של שפור התקשורת. הסדנה מיועדת לאנשי מקצוע שיש להם הכרות מוקדמת עם היפנוזה.

ד"ר יוסי מאירסון: פסיכולוג קליני ורפואי, יו"ר שותף באגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה, לשעבר יו"ר של האגודה הישראלית להיפנוזה, מנהל מכון מוכר ללימודי היפנוזה היפנוקליניק.

סדנה מס' 3: מילים שמצליחות לגעת- תקשורת תומכת ריפוי – ד"ר צחי ארנון

הסדנה תדגים ותסביר כיצד מצבו הנפשי של החולה המאושפז, המוגדרת כמצב טרנס היפנוטי ספונטני, מייצרת מצב שבו החולה מושפע בעצמה רבה ממילים שנאמרות לו או נאמרות בנוכחותו. המילים הופכות להיות סוגסטיות היפנוטיות למרות שהצוות הרפואי לא מודע לכך ולא מתכוון לכך. בסדנה נמחיש בעזרת דוגמאות וסרטים את כוחן של המילים, נבין את עקרונות הניסוח הנכון הנגזרים מעקרונות ההיפנוזה, נדגים כיצד הבנות אלה מיושמות במרכז הרפואי בני ציון בהדרכת צוותי רפואה (רופאים, אחיות, מזכירות רפואיות, אלונקאים), ונחשוף ספר הדרכה בנושא שיכול לשמש כל פסיכולוג רפואי בעבודתו במסגרת אשפוזית, הן בעבודתו מול החולים עצמם והן בהדרכת כל הבאים אתו במגע.

ד"ר צחי ארנון: פסיכולוג קליני ורפואי, מורשה לעסוק בהיפנוזה,מרכז תחום גוף נפש במרכז הרפואי בני ציון, יו"ר האגודה הישראלית להיפנוזה, מרצה (לשעבר) מומחה בכיר במכללת עמק יזרעאל

סדנה מס' 4: תשומת לב כריפוי לגופנפש – ד"ר יואב יחזקאלי

בסדנה זו נעסוק במינדפולנס כגישה ופרקטיקה לריפוי לא רק למטופלים אלא גם עבורנו הרופאות.ים. נלמד ונדון כיצד תשומת לב וקשיבות בתהליכי תודעה פוגשת את עולמנו המקצועי והאישי טייטל: מומחה ברפואה פנימית ובמינהל רפואי, רופא משפחה עצמאי ויועץ לחברות הזנק, חבר הפורום לחוסן הרופא בהר״י, מרצה לניהול מצבי חירום ואסון באונ׳ ת״א, שימש בתפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות.

ד"ר יואב יחזקאלי: מומחה ברפואה פנימית ובמינהל רפואי, רופא משפחה עצמאי ויועץ לחברות הזנק, חבר הפורום לחוסן הרופא בהר״י, מרצה לניהול מצבי חירום ואסון באונ׳ ת״א, שימש בתפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות.

סדנה מס' 5: מצבי עצמי וגוף – ד"ר אנדרס קוניצ'זקי

במקביל לפסיכואנליזה ולגישות הקוגניטיביות התנהגותיות התפתחה ספרות פסיכולוגית ענפה שראתה את האדם כמורכב ממצבי עצמי שונים אשר חלקם נגישים יותר למודעות וחלקם מצויים עמוק בלא מודע. מצבים אלו מאופיינים בזיכרונות, מחשבות, רגשות וחוויה גופנית והם עולים לנוכח אירועים וטריגרים שונים המופעלים דרך יחסים בינאישיים, מצבים רגשיים או טריגרים פנימיים. ישנם מצבי עצמי המהווים משאבי חוסן והתמודדות, ישנם מצבי עצמי המשמשים אותנו באינטראקציות היום יומיות וישנם מצבי עצמי, בעיקר אלו שעברו דיסוציאציה, המופיעים כסימפטומים  ועלולים לגרום לסבל נפשי רב. הטיפול דרך מצבי עצמי מנסה להעלות את מצבי העצמי למודעות על מנת ליצור דיאלוג בין המצבים השונים ובכך לאפשר אינטגרציה רבה יותר של העצמי. האפשרות להיות קשוב למצבים אלו מאפשר למטופל להפסיק להיות מופעל על ידם.  הגוף מהווה שדה לרישום של מצבי עצמי ולכן התסמינים הגופניים יכולים להוות קרקע פוריה לאקטיבציה של מצבים אלו. בסדנא נבחן כיצד ניתן להשתמש בגוף להכרות עם הרבדים השונים של הנפש.

ד"ר אנדרס קוניצ'זקי: פסיכולוג קליני ורפואי מדריך, מ.מ. ראש המגמה לפסיכולוגיה רפואית, המכללה האקדמית תל אביב יפו, מנכ"ל ופסיכולוג ראשי תלמ רשת ארצית לאבחון וטיפול פסיכולוגי  משלב במסגרת עבודתו הקלינית היפנותרפיה, פסיכואנליזה, ביופידבק, מצבי עצמי , קשיבות ,חמלה עצמית ופסיכולוגיה טרנספרסונאלית.

סדנה מס' 6: הגישה המעשית לחולה המסוחרר– מוש אהרוני

סחרחורת היא תסמין גופני נפוץ, מגביל ולא נעים, הגורם לסבל רב בכל הגילאים. בניגוד לכאב, סחרחורת נחשבת לתסמין מסתורי ולא הרבה קלינאים יודעים כיצד להתמודד עמו. לסחרחורת מופעים שונים וגורמים שונים - חלקם מסכני חיים, חלקם על הספקטרום האנטומי וחלקם על הספקטרום הפסיכוסומטי - וכרבע מהסובלים ממנה מפתחים תסמינים כרוניים הפוגעים באיכות החיים. רופאים, פיזיותרפיסטים ומקצועות בריאות הנפש לוקחים חלק בשיקום האדם המסוחרר. סדנא זו מיועדת לסקור תלונות וגורמים נפוצים לתחושת סחרחורת ואת גישות הטיפול המקובלות לסייע לאדם המסוחרר, עם דגש על אבחון ושיקום של סחרחורות ממקור פסיכוסומטי באמצעות הביטואציה וגל שלישי של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

מוש אהרוני: פיזיותרפיסט מוסמך, חבר בועד האגודה הישראלית לפסיכוסומטיקה ובעמותה לקידום הפיזיותרפיה. עוסק באבחון, טיפול וחקר של סחרחורות והפרעות שווי משקל, מעביר הכשרות קליניות ומטפל בהפרעות פסיכוסומטיות בגישה קוגניטיבית-התנהגותית במרכז CBT בחיפה.

סדנה מס' 7: הדיאלקטיקה בין שינוי וקבלה בטיפול בכאב כרוני – עדי דוידוביץ'

אדם מן השורה מתייחס לכאב הוא סימפטום לנזק, וכמטפלים העובדים עם כאב אנו לומדים שכאב יכול להיות המחלה עצמה. אבל בין הידיעה הזו לבין היכולת לשנות את עמדתו של המטופל קיים פער. חלק חשוב בטיפול הוא לסגור את הפער ולקדם את המטופל לנוע מעמדת ה"אני מקולקל" לעמדה המאפשרת לו לנוע בעולם בביטחון.  כדי להגיע למקום בו מטופל ינוע בביטחון עליו להיות אמיץ, לקחת צעדים שמרגישים לו מסוכנים ולעשות דברים למרות הכאב ולפעמים ביחד אתו. על כל מטופל להחזיק את עמדת הקבלה של הכאב, שהוא קיים ברגע זה בחייו, והשינוי בו הוא עושה צעדים על מנת להשתחרר מהכאב הזה.למרות שמטופלים לא אוהבים כאב, וסבל, והם אינם מרוויחים באופן מודע מהמקום בו הם נמצאים. יש להם תפקיד בשימור הכאב, ולכן האחריות הגדולה בשינוי שלו. בסדנה נדבר על דרכים להציג למטופל את תפקיד המוח בכאב שלו מבלי לייצר את ההתנגדות האופיינית "אבל הכאב לי שהוא אמיתי" או " "אני לא ממציא את הכאב" , ונתן כלים לשנות עמדה פסיבית של המטופל מול כאב. נלמד איך ללמד את המטופל להיות עם הכאב וגם לעשות על מנת לשנות אותו, להתרחק מהימנעות.

עדי דוידוביץ': פיזיותרפיסטית בוגרת אוניברסיטת בן גוריון תואר ראשון, אוניברסיטת קווינסלד באוסטרליה תואר שני. מטפלת Acceptance and Commitment Therapy (ACT). מרצה ומלמדת את תחום הכאב הכרוני בכנסים, מרפאות כאב וקופות חולים.

סדנה מס' 8: "אינטליגנציה בריאותית" - גישה  אינטגרטיבית להתערבות רב-תודעתית במצבי חולי גופני – ד"ר מירה אציל

אינטליגנציה בריאותית היא נקודת מפגש בין שתי הדיסציפלינות: הרפואית והפסיכולוגית. יוצג מודל גני"מ להתערבות רב-תודעתית לשיפור התמודדות עם מחלה ומציע אינטגרציה בין גוף, נפש, יחסים ומשמעות. מטרות הסדנה:הקניית ידע תיאורטי ומעשי  בהתערבות רב-תודעתית, הקניית מיומנויות לפיתוח ה"אינטליגנציה הבריאותית" של המטופל והמטפל. עבור המטופלים: להעצים  את המתמודדים עם מחלה, לגייס משאבים להחלמה וללמוד לחיות בריא. עבור המטפלים: שיפור האפקטיביות המקצועית, מניעת שחיקה והגברת היעילות העצמית.  הסדנא מיועדת: לרופאים, פסיכולוגים, מטפלים בסוגיות של חולי ובריאות ומתמודדים עם חולי ובני משפחתם.

ד"ר מירה אציל: פסיכולוגית קלינית ורפואית בכירה. מומחית בהיפנוזה ומטפלת זוגית,מחברת הספר: אינטליגנציה בריאותית - מבט אחר על חולי וריפוי (מודן 2012), שימשה  כו"ר החטיבה הרפואית הסתדרות הפסיכולוגים.

סדנה מס' 9: TEAM CBT :להבין את הנפש דרך הגוף – ד"ר גילה טורטן

החוויות הקשות של מטופל הסובל מהפרעה פסיכוסומאטית הן של חוסר וודאות וחוסר אמון. חוסר אמון במערכת הרפואית שלא מאבחנת את הבעיה האמיתית, וחוסר אמון של המערכת בו, בתלונותיו וכוונותיו. TEAM- CBT היא גישה טיפולית פורצת דרך ומגובה במחקרים, שמוכיחים את יעילותה בהתמודדות עם התנגדות. היא פותחה על ידי אחד מאבות ה-CBT בעולם, דר' דיויד ברנס מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה,וזוכה לתהודה רבה בעולם. הנחת העבודה של מטפל TEAM CBT היא שלמטופל יש התנגדות לשינוי משני סוגים: התנגדות לתוצאה והתנגדות לתהליך, ושהניסיון של המטפל לעזור למטופל להשתנות מגביר את ההתנגדות. בעזרת כלי תקשורת יעילים, שיוצרים קשר אמפתי,חם ואנושי בין המטפל למטופל,ועל ידי שימוש בכלים פרדוקסליים, עיקר העבודה מתרכזת בהמסת ההתנגדות של המטופל לשינוי. 

ד"ר גילה טורטן: רופאת משפחה ופסיכותרפיסטית, מנהלת מכון FEELING GOOD ISRAEL  להכשרה וטיפול בגישת TEAM CBT.

סדנה מס' 10: פסיכוסומטיקה בילדים- עבודה במודל אינטגרטיבי – בועז שטרן וצפנת ליברמן

הבנת ההתנהגויות שאין עבורם מילים בעבודה עם ילדים פסיכוסומטיים הנה שלב ראשוני והכרחי בתהליך הריפוי שלהם. בסדנא נציג כיצד עושים זאת באמצעות המודל האינטגרטיבי של המרפאה הפסיכוסומטית בשניידר למניעת התפתחות זהות פסיכוסומטית. נביא ונדון בדוגמאות לקשיים בתקשורת בינאישית ומשפחתית המשפיעים על התפתחות קוים סומטופורמים אצל ילדים ונוער. נבחן את ההשפעה של דפוסים אלו על התפתחות תופעות פסיכוסומטיות אצלם, אבחונם ומכאן גם בחירת המוקד הטיפולי - תוך מתן דגש על כלים כמו פסיכואדיוקציה, ביופידבק, היפנוזה וcbt.

בועז שטרן: מנהל המרפאה הפסיכוסומטית בשניידר: פסיכולוג מומחה לטיפול בהיפנוזה, ביופידבק ו־CBT.

צפנת ליברמן: עו"ס קלינית , מטפלת פסיכותרפיה מבוססת גוף.